Lääke

PAMOL F 500 mg tabl, suussa hajoava 12 fol

Pamol F on kipu- ja kuumelääke suussa liukenevana tablettina. Valmiste sisältää parasetamolia. Valmiste on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön.

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
12 fol
Markkinoija:
Takeda Oy
Tuotetta varastossa
4,76 €

Pamol F -tabletteja käytetään lievän ja kohtalaisen kivun ja/tai kuumeen, kuten päänsäryn, flunssan oireiden, hammassäryn, jäykkyyden tai kuukautiskipujen, oireenmukaiseen hoitoon.

Aikuisille: suositeltu annos on yksi 500 mg:n tabletti, ja uuden annoksen voi tarvittaessa ottaa aikaisintaan 4 tunnin kuluttua.
Parasetamolin kokonaisannos aikuisille on korkeintaan 3000 mg (6 tablettia) vuorokaudessa.
Tabletti imeskellään, sitä ei saa pureskella. Tabletti voidaan myös liuottaa puoleen lasilliseen vettä.
Tämä lääke on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön.
Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta.

Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi.
Tällä lääkkeellä ei ole tunnettuja yleisiä haittavaikutuksia.
Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta.
Jos olet raskaana tai imetät, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä.
Tarvittaessa Pamol F -valmistetta voidaan käyttää raskauden aikana.
Katso tarkemmat ohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta käytöstä pakkausselosteesta.
Tämä lääkevalmiste ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita.